Wspólnie przeciw białaczce

Kochani!
Dzisiejszy post to forma reklamy (bez wiedzy i zgody fundacji, bez profitów z tego tytułu) Fundacji DKMS - Wspólnie przeciw białaczce!
Strona www i FB

Ja się zgłosiłam, jeszcze w zeszłym roku . W marcu 2013 dostałam legitymację dawcy (z numerem) i jako upominek przypinkę w kształcie puzzla - znaku rozpoznawczego fundacji.
Może akurat któraś z Was się zdecyduje... i być może uratuje komuś życie...Kilka faktów pochodzących ze strony Fundacji DKMS:

Fundacja DKMS założyła największą w Polsce bazę dawców komórek macierzystych. Obecnie, w Polsce, dawstwo szpiku jest wciąż mało popularne. Wynika to najczęściej z niewiedzy i, płynących z niej, obaw. Ludzie wciąż się boją, że pomagając innym, narażają siebie. Tymczasem pobieranie szpiku jest czynnością zupełnie bezbolesną i bezpieczną. W Polsce, jak na razie jest zarejestrowanych około 200 tysięcy dawców szpiku kostnego, to wciąż mało, by uratować życie wszystkim potrzebującym.
Jak zostać dawcą szpiku?

Żeby zostać dawcą szpiku wystarczy zarejestrować się przez internet. Rejestracja nic nie kosztuje i trwa zaledwie moment. Jest to jednak decyzja na całe życie. Po rejestracji zostają pobierane wymaz z policzka lub 4 ml krwi. Później musimy czekać na wiadomość o tym, że nasz szpik jest potrzebny. Czekanie może potrwać kilka dni, miesięcy lub lat. Warto pamiętać, że po otrzymaniu telefonu z informacją o potrzebie oddania szpiku, można się rozmyślić. Jeśli jednak tak miałoby być, to może lepiej przemyśleć decyzję już w momencie rejestracji.

Potencjalny dawca szpiku kostnego może zarejestrować się bezpłatnie. Jakiekolwiek koszty (ok. 250 złotych), w tym badania próbki krwi w laboratorium, ponosi Fundacja. Środki na badania pochodzą z darowizn od osób prywatnych i instytucji. Niestety, Ministerstwo Zdrowia nie refunduje badań. Dlatego Fundacja liczy na wsparcie finansowe. Jeżeli osoba rejestrująca się może pokryć koszty badania, będzie to dużą pomocą dla Fundacji.

Fundacja DKMS Polska dysponuje danymi osobowymi dawców i informacjami dotyczącymi stanu ich zdrowia. Rejestrując się, możemy zostać dawcą nie tylko dla pacjentów z Polski, ale też w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Dane o chętnych zostania dawcą szpiku są wpisywane w postaci anonimowej do księgi rejestrowej w GIODO (Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych) pod numerem 07786.
Fundacja DKMS

Co druga osoba chora na białaczkę nie ma odpowiedniego dawcy wśród osób niespokrewnionych, dlatego tak ważne jest to, by potencjalnych dawców było jak najwięcej. Fundacja DKMS powstała najpierw w Niemczech w 1991 roku, później w Polsce, gdzie działa już ponad 20 lat. W DKMS zarejestrowało się ponad 2 400 000 potencjalnych dawców. Fundacja zapewnia ubezpieczenie dawców i przez 5 lat od pobrania szpiku monitoruje ich stan zdrowia. W ciągu 20 lat DKMS stało się największym bankiem dawców komórek macierzystych.

Dawcą może zostać każdy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów i niemający dużej nadwagi. Pobierany wymaz z policzka lub 4 ml krwi są potrzebne do ustalenia zgodności dawców. Dawcą zostaje się po uzgodnieniu zgodności tkankowej dawcy i chorego pacjenta

POMAGAJMY BO WARTO!

Komentarze

 1. Popieram wszelką pomoc.Życie człowieka jest tak kruche,że czasami w ułamku sekundy zmienia się wszystko i wywraca do góry nogami...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Weroniko ja również się zarejestrowałam i już od ponad roku jestem w bazie dawców. Jeżeli istnieje choć cień szansy na pomoc drugiemu człowiekowi,jestem na TAK.
  Zgłaszajcie się!!!!!!!!! to nic nie boli, a można pomóc.
  pozdrawiam
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 3. To miły gest, że z własnej woli promujesz taką akcję :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za każdy pozostawiony komentarz jest on dla mnie bardzo ważny bo daje mi motywację do dalszej pracy.
Mam nadzieję, że jeszcze do mnie wpadniesz...
Pozdrawiam gorąco
Weronka

Popularne posty z tego bloga

Krosno do haftu

Belle&Boo czyli MiniSAL u Chagi V